
Elvhűség vagy Dogmatizmus?
Az OD értékek képviselete nehéz ügyfeleknél is
Dr. Gelei András

A program rövid leírása
Egy időben sokszor kaptam azt a visszajelzést, hogy a valóságban nem lehet azt a "nagykönyvi OD-t" csinálni, amit az egyetemen tanítok. Ezen mindig csodálkoztam, mert én mindig így vittem saját szervezetfejlesztési folyamataimat és ez magától értetődőnek és sikeresnek bizonyult. Abban hiszek, hogy az ügyféligényt lehet és dolgunk is formálni, s ha kell, átformálni. Nem öncélúan ("mert így OD-s"), hanem mert így fog valódi és tartós változást eredményezni. Vagy másképp: mert az OD-s folyamat szolgálja az ügyfél tényleges érdekét!
Van, amikor az ügyfél jól ismeri fel saját igényeit, de sokszor vagy nem, vagy rosszul azonosította a saját valós fejlesztési szükségletet. A mi feladatunk a "helyes" fejlesztési folyamat képviselete, s számomra nem igazán jó a "kompromisszumos" megoldás. Talán érthető, miért kapom meg a "dogmatikus OD-s" címkét is néha, bár én ezt inkább elvhűségnek tartom és a valós ügyfélérdekből vezetem le.
A legutóbbi időkig szakmai pályám mindezt visszaigazolta: szép és sikeres OD projektjeim az OD elvek mentén futottak (míg pár kezdeti és kevésbé sikeresben rendre sérült az OD-megközelítés). A közelmúltban azonban kollégámmal együtt beleütköztem egy "extrán nehéz" ügyfélhelyzetbe, és nem egyértelmű, kudarcot vallottunk-e OD-sként, vagy épp elvhűek maradtunk? Mindez azért is kulcskérdés, mert egy másik, most futó és nagy téttel bíró folyamatomban sok minden visszaköszön, és nem mindegy, itt mire jutunk…
A workshopon ezeket a kérdéseket szeretném körbejárni a résztvevőkkel.
Mire számíthatsz, ha velem tartasz?
A program három, egymásra épülő részből áll:
- Az OD alapelvei és értékei – rövid input tőlem és közös tisztázás
- Konkrét esetek:
- egy-két illusztratív helyzet tőlem, amikor sikerült átfordítani az ügyfelet
- a közelmúlt egy markáns projekt-élménye kicsit bővebben, amikor lehet, hogy kudarcot vallottunk(?)
- a résztvevők saját esetei
- Közös feldolgozás: a hozott esetek megbeszélése és megfogalmazható tanulságai
Időpont: 2025. június 12. péntek
Időtartam: 90 perc
Maximum létszám: 25 fő
A programtartó:

Partner, OD tanácsadó és coach - ICG / egyetemi docens - BCE / leköszönő elnök - SZMT
Az elmélet és a gyakorlat integrálását képviselem. A Budapesti Corvinus Egyetemen szervezetfejlesztés, tanuló szervezet és szervezeti pszichodinamika témákkal foglalkozom; a Szervezetfejlesztés képzési modult vezetem. Az ICG Integrated Consulting Group tanácsadójaként és executive coachként szervezet-, team- és vezetőfejlesztő programokat vezetek. Jelenleg az SZMT társelnöke vagyok; a szakmához és a közösséghez való hozzájárulásért 2012-ben megkaptam az SZMT Mezei Julcsi-díját. A klasszikus OD elkötelezett híve vagyok, amely rendszerszemléletű, diagnózisra épülő, többlépéses fejlesztési folyamat (lásd: SZMT Elnökség OD definíció). A szervezeti, társadalmi és egyéni jelenségek mély, rejtett, sokszor tudattalan dinamikái érdekelnek, ezekkel is dolgozom.
